Co to jest elektrostymulacja EMS?

EMS (Electrical Muscle Stimulation) - to sprawdzona klinicznie, bezinwazyjna i niefarmakologiczna metoda elektrostymulacji mięśni. Służy do ich wzmacniania, przywracania funkcji, hamowania spastyki, zapobiega ich zanikowi. Ponadto zwiększa krążenie krwi, co zapobiega zakrzepicy. Często stosowana jest przez sportowców jako uzupełnienie rozgrzewki i pozostałych ćwiczeń. Dzisiejsze urządzenia do EMS oferują szeroką elastyczność wszystkich ustawień, by dopasować się do potrzeb każdego użytkownika. Do tego często są wielkości smartfonów, co powoduje że łatwo je przenosić czy przechowywać. Z powodzeniem można je stosować w domowym zaciszu.

Zastosowanie EMS w rehabilitacji.
Dzięki wspomnianym zastosowaniom, metoda EMS może być z powodzeniem stosowana jako zabieg rehabilitacyjny, wspomagający ćwiczenia fizyczne. Impulsy elektryczne przekazywane są przez elektrody przylepiane do skóry w pobliżu miejsca urazu lub przy przyczepach mięśni. Siła ich działania powinna być dostosowana do sytuacji tak, by nie powodować dyskomfortu lub bólu, zwłaszcza gdy terapia jest prowadzona trwale.

Znaczenie zastosowania różnych częstotliwości i natężenia impulsów elektrycznych
W zależności od kombinacji częstotliwości i natężenia impulsów, z metody EMS można uzyskać następujące korzyści:
Częstotliwości niskie, 1-10 Hz - "relaksują" mięśnie w czasie skurczów. Polepszają krążenie krwi, ich saturację (nasycenie tlenem), co prowadzi do szybszego oczyszczania się stymulowanych mięśni z produktów metabolizmu, np. kwas mlekowy, który powoduje zakwasy.
Częstotliwości średnie, 20-50 HZ - rozbudowują mięśnie poprzez zwiększenie ich napięcia, co prowadzi do zwiększenia ich siły.
Częstotliwości wysokie, 60-90 HZ - mają typowe działanie zwiększające objętośc i masę tkanki mięśniowej. tego typu ćwiczenia należy wykonywać jedynie na mięśniach w pełni zdrowych i sprawnych.
Natężenie (amplituda) impulsu - ma również niebagatelne znaczenie w elektrostymulacji EMS. Im większe natężenie, tym mięsień bardziej się kurczy. Za górną fizjologiczną granicę przyjmuje się amplitudę 100 mA, gdyż angażuje ona włókna mięśniowe obu typów (I i II).

Czas trwania skurczu, czyli jego szerokość
W metodzie EMS (tak samo jak w TENS) stymulacja odbywa się przy użyciu serii impulsów, wywołujących skurcze. Po każdorazowej fazie skurczu mięśnie muszą odpocząć, by nie reagowały przemęczeniem lub bólem. Przyjmuje się, że z fizjologicznego punktu widzenia czas odpoczynku powinien być 5-krotnie dłuższy od fazy skurczu (pracy) mięśnia.
Dlatego w EMS impulsy nie osiągają od razu maksymalnych wartości natężenia i czasu trwania. Wzrastają stopniowo, by doprowadzić mięśnie do maksymalnej pracy, po czym również stopniowo opadają. Cały cykl serii impulsów może trwać od 5 do 10 sekund.


Dowiedz się więcej pod tymi linkami:


Co to jest elektrostymulacja?

Czym jest ból?

Co to jest elektrostymulacja TENS?
TENS w czasie porodu

Co to jest nietrzymanie moczu (NTM)?
Elektrostymulacja w leczeniu nietrzymania moczu (NTM)

Zasady eksploatacji i umiejscawiania elektrod

Wskazania i przeciwwskazania do elektrostymulacji

pixelpixelpixelpixel