Co to jest elektrostymulacja?

Elektrostymulacja to zabieg rehabilitacyjny lub leczniczy. Polega na stymulacji nerwów lub mięśni za pomocą impulsów elektrycznych o określonej częstotliwości, amplitudzie i czasie trwania.

Elektrostymulacja jest stosowana na świecie od ponad 50 lat. Jej niektóre mechanizmy zbadali w latach 60-tych uczeni Mellzack i Wall, którzy wysunęli tzw. Teorię Bramki Kontrolnej (bólowej). Według tej sprawdzonej teorii, włókna nerwowe typu C niosące informacje np. o dotyku czy temperaturze, pobudzane bodźcami elektrycznymi, dostarczają informacje do rdzenia kręgowego szybciej, niż włókna typu A, którymi "podróżują" bodźce bólowe. Bodźce bólowe są zatem hamowane i nie dochodzi do pobudzenia centralnego układu nerwowego tymi sygnałami.


Jest to metoda sprawdzona klinicznie, bezinwazyjna i niefarmakologiczna (można ją łączyć z lekami czy anestetykami). Do tego jest stosunkowo tania i skuteczna.


Dzięki dzisiejszemu postępowi technicznemu, zabiegi te można wykonywać nie tylko w szpitalach czy gabinetach rehabilitacyjnych, ale także w warunkach domowego zacisza. Zabiegi te są pozbawione działań niepożądanych (po wykluczeniu przeciwwskazań) i stosunkowo dobrze radzą sobie z zanikiem lub osłabieniem mięśni, bólem różnego pochodzenia, czy obrzękami.


Dowiedz się więcej pod tymi linkami:

Czym jest ból?

Co to jest elektrostymulacja TENS?
TENS w czasie porodu

Co to jest elektrostymulacja EMS?


Co to jest nietrzymanie moczu (NTM)?
Elektrostymulacja w leczeniu nietrzymania moczu (NTM)

Zasady eksploatacji i umiejscawiania elektrod


Wskazania i przeciwwskazania do elektrostymulacji

pixelpixelpixelpixel