Czym jest ból?

Czym jest ból?
Ból to sygnał ostrzegawczy organizmu. Ostrzega przed niekorzystnym działaniem, np. zranieniem lub innymi czynnikami szkodliwymi. Jeśli utrzymuje się długo i przechodzi w tzw. ból przewlekły to zatraca swoją podstawową funkcję. Wtedy musi być leczony farmakologicznie lub chirurgicznie, co niesie ze sobą ryzyko powstania skutków ubocznych czy powikłań pooperacyjnych. Ból należy eliminować, by nie dopuścić do jego narastania. To może doprowadzić do wyłączenia z dotychczasowego życia społecznego, lub nasilić przyczyny powstawania bólu.

Rodzaje bólu
-ból neuropatyczny - intensywny ból powstający w układzie nerwowym, w wyniku jego uszkodzenia lub dysfunkcji.

-ból somatyczny - powstający z powodu podrażnienia nerwów, często występuje w jamie brzusznej na skutek chorób. Zwykle ma nagły i ostry charakter, łatwo go zlokalizować, bo najbardziej odczuwany jest w miejscu zmienionym chorobowo.


-ból trzewny - spowodowany podrażnieniem receptorów zlokalizowanych w otrzewnej i narządach jamy brzusznej. Powstaje w wyniku rozciągania, skurczu, nacisku, pociągania czy wzrostu temperatury. Ból ma charakter tępy, kolkowy, rozlany. Często towarzyszą mu nudności, wymioty, pocenie się. Nasila się w spoczynku.


-ból ostry - przyczyna jego powstania jest zazwyczaj jasna i łatwa do określenia – uszkodzenie tkanki, czynniki chorobowe zagrażające całemu organizmowi, zabieg chirurgiczny itp. Trwa do czasu gojenia się rany bądź zwalczenia czynników chorobowych. Zwykle ustępuje po kilku lub kilkunastu dniach, choć może trwać nawet 3 miesiące. Pełni funkcję ostrzegawczo-obronną, jest mechanizmem niezbędnym do zachowania organizmu przy życiu. Towarzyszy mu autonomiczna, emocjonalna i behawioralna odpowiedź organizmu. Jest zwykle pierwszym sygnałem alarmującym o niepokojących zmianach.


-ból przewlekły (chroniczny) - sam w sobie jest chorobą, którą należy leczyć, bo może trwać latami. Często towarzyszy chorobom takim jak: nowotwory, migreny, reumatyzm, zmiany zwyrodnieniowe stawów, miażdżyca.


TENS jako alternatywa leczenia farmakologicznego
 Przy długotrwałym ich stosowaniu mają swój wpływ na organizm, mogą nawet powodować uzależnienie. Metoda TENS jako forma elektrostymulacji jest doskonałym sposobem na uniknięcie tych skutków. Dlaczego? Nie jest farmakologiczna, nie łączy się z lekami. Stymuluje organizm do "samoznieczulenia" własnymi endorfinami. Jest znana na całym świecie od dziesiątek lat i z powodzeniem stosowana np. w przychodniach leczenia bólu. Jest metodą zbliżoną do naturalnych.


Dowiedz się więcej pod tymi linkami:

Co to jest elektrostymulacja?

Co to jest elektrostymulacja TENS?
TENS w czasie porodu

Co to jest elektrostymulacja EMS?

Co to jest nietrzymanie moczu (NTM)?
Elektrostymulacja w leczeniu nietrzymania moczu (NTM)

Zasady eksploatacji i umiejscawiania elektrod


Wskazania i przeciwwskazania do elektrostymulacji

pixelpixelpixelpixel