Elektrostymulacja w leczeniu nietrzymania moczu (NTM)

Elektrostymulacja mięśni Kegla (mięśni dna miednicy, zwanych również mięśniami przepony miedniczej) jest bardzo dobrym sposobem na ich wzmocnienie, co pomaga walczyć z NTM. Elektrostymulacja może być stosowana jako dodatkowa metoda leczenia tej przypadłości, lub w zupełności zastąpić leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

Jak to działa?
Impulsy elektryczne przekazywane z urządzenia do ciała za pomocą elektrody (sondy) dopochwowej lub doodbytniczej powodują mimowolne skurcze mięśni dna miednicy, silniejsze niż te, który moglibyśmy wywołać za pomocą własnej woli. Ćwiczenie mięśni w ten sposób z biegiem czasu powoduje ich wzmocnienie. Przy użyciu własnej woli jesteśmy w stanie wykonywać samodzielnie ćwiczenia prowadzące do wzmocnienia, ale tylko w przypadku mięśni prawidłowo unerwionych. Jeśli z powodu urazu, choroby, porodu, czy operacji doszło do przerwania lub osłabienia połączenia nerwów z mięśniami, to nie będą one reagowały na sygnały wysyłane przez mózg. Dlatego próby samodzielnego ćwiczenia (jak najbardziej zalecane!) często nie są skuteczne w leczeniu NTM.
Dodatkowo elektrostymulacja wspomaga regenerację uszkodzonego unerwienia. Pacjenci stosujący tą metodę łatwiej uczą się przeprowadzania samodzielnych ćwiczeń, gdyż skurcze mimowolne pomagają "zlokalizować" odpowiednie mięśnie, których w normalnych warunkach nie kontrolujemy świadomie.

Elektrostymulację tego typu często określa się mianem Stymulacji Mięśni Przepony Miedniczej (SMPM)

Pierwsze efekty elektrostymulacji pojawiają się już po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia regularnych zabiegów.

Metoda jako zjawisko oddziałujące na ludzki organizm nie odróżnia płci. Jest skuteczna zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Z powodzeniem pomoże w walce z nietrzymaniem moczu, stolca, czy gazów.

Rehabilitacja, również ta przy pomocy elektrostymulatora, często skutkuje odroczeniem lub nawet rezygnacją z zabiegu chirurgicznego. Jeśli operacja jest nieunikniona, to rehabilitacja przed i po zabiegu i tak jest bardzo wskazana. Przed - by pacjent lepiej zniósł zabieg. Po - by wzmocnić efekt zabiegu i szybciej wrócić do zdrowia.

Elektrostymulacja po porodzie
Podczas akcji porodowej lub nawet samej ciąży, główka dziecka napierają na przeponę miedniczą. Powoduje to rozciągnięcie lub uszkodzenie mięśni. To z kolei skutkuje zaburzeniem czucia, nietrzymaniem moczu lub osłabieniem odczuć seksualnych. Zaburzone mogą zostać również funkcje macicy, pochwy, moczowodów lub odbytnicy. Powoduje to szereg innych dolegliwości u nawet 80% kobiet po porodzie. Jeśli problemy nie znikają samoistnie w czasie do 12 tygodni od porodu, wskazana jest rehabilitacja, konsultowana z lekarzem lub fizjoterapeutą. Oni pomogą ustalić jaki rodzaj ćwiczeń i elektrostymulacji jest wskazany, czy nie ma przeciwwskazań itp. Te informacje pomogą sprecyzować sposób ustawienia (lub wybór trybu pracy) elektrostymulatora.

Elektrostymulacja po operacji prostaty
Nietrzymanie moczu dotyka mężczyzna najczęściej w związku z operacjami dna miednicy, a zwłaszcza po częściowym lub całkowitym usunięciu gruczołu krokowego. Wtedy często dochodzi do uszkodzenia mięśni i nerwów, a usunięcie organu powoduje inne ułożenie pęcherza, cewki moczowej itp. Często oprócz NTM pojawiają się kłopoty z erekcją lub wypróżnianiem. Rehabilitację (również przy użyciu elektrostymulatora) można rozpocząć już po 8 tygodniach od operacji. Konieczna jest uprzednia konsultacja z lekarzem i rehabilitantem, wykonanie odpowiednich badań PSA (antygen prostaty). To pomoże ustalić jaki rodzaj ćwiczeń i elektrostymulacji jest wskazany, czy nie ma przeciwwskazań itp. Te informacje pomogą sprecyzować sposób ustawienia (lub wybór trybu pracy) elektrostymulatora.


Dowiedz się więcej pod tymi linkami:


Co to jest elektrostymulacja?

Czym jest ból?

Co to jest elektrostymulacja TENS?
TENS w czasie porodu

Co to jest elektrostymulacja EMS?

Co to jest nietrzymanie moczu (NTM)?

Zasady eksploatacji i umiejscawiania elektrod

Wskazania i przeciwwskazania do elektrostymulacji


pixelpixelpixelpixel