Pytania i odpowiedzi

Tu znajdziesz zbiór najważniejszych zagadnień związanych z elektrostymulacją. Poniżej przedstawiamy Wasze najczęściej zadawane pytania.

Co to jest elektrostymulacja?

Czym jest ból?

Co to jest elektrostymulacja TENS?
TENS w czasie porodu

Co to jest elektrostymulacja EMS?


Co to jest nietrzymanie moczu (NTM)?
Elektrostymulacja w leczeniu nietrzymania moczu (NTM)

Zasady eksploatacji i umiejscawiania elektrod

Wskazania i przeciwwskazania do elektrostymulacji


Elektrostymulacja TENS

Pytanie: Co to jest TENS?
Odpowiedź: TENS, czyli przezskórna stymulacja nerwów (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) jest metodą leczenia dolegliwości bólowych.

Pytanie: Jak to działa?
Odpowiedź: TENS działa poprzez łagodne impulsy elektryczne przekazywane przez elektrody do włókien nerwowych znajdujących się pod skórą. TENS działa na dwa sposoby: po pierwsze impulsy TENS blokują sygnały bólowe (zgodnie z Bramkową Teorią Bólu) a po drugie sprawiają, że Twoje ciało wytwarza swoje własne środki przeciwbólowe - tzw. endorfiny.

Pytanie: Czy to jest bezpieczne?
Odpowiedź: Tak, urządzenia TENS wypracowały sobie pozytywną opinię lekarzy, którzy polecają je jako niezwykle bezpieczne i skuteczne metody uśmierzania bólu. Jeśli jednak cierpisz na epilepsję, masz problemy z sercem, metalowe implanty w ciele lub jakiekolwiek wątpliwości zasięgnij konsultacji medycznej.

Pytanie: Czy mogę używać urządzeń TENS razem z innymi lekami?
Odpowiedź: Jak najbardziej. Metoda TENS jest niefarmakologiczna, więc bez problemu można jej używać wraz z innymi lekami, włącznie z anestetykami okołoporodowymi.

Pytanie: Czy mogę używać urządzeń TENS do porodu?
Odpowiedź: Nie wszystkie urządzenia TENS przeznaczone są do porodu, ponieważ nie posiadają one funkcji „BOOST” potrzebnej w czasie skurczów. Firma BodyClock wprowadziła na rynek kilka urządzeń TENS zaprojektowanych specjalnie z myślą o porodzie.

Pytanie: Dlaczego warto korzystać z urządzeń TENS?
Odpowiedź: Urządzenia TENS firmy Body Clock to najwyższej jakości produkty znane z doskonałej konstrukcji i łatwość użytkowania. Wszystkie urządzenia TENS firmy Body Clock są zgodne z europejskimi przepisami medycznymi.

Pytanie: Czy urządzenia TENS mogą być używane w szpitalu?
Odpowiedź: Tak, ale być może będziesz musiał(a) wyłączyć urządzenie tymczasowo, jeśli będzie tego wymagać lekarz bądź pielęgniarka.

Pytanie: Jakie typy bólów pomagają uśmierzać urządzenia TENS?
Odpowiedź: TENS można wykorzystywać do uśmierzania wielu typów przewlekłych i mocnych bólów takich jak:

- bóle pleców,
- bóle ramion,
- artretyzm,
- ischialgia,
- kontuzje sportowe,
- migrena,
- bóle menstruacyjne
- bóle pooperacyjne.

Szczegółowy opis typów bólów, do których można wykorzystywać nasze urządzenia TENS oraz pomoc z odpowiednim umiejscowieniem elektrod znajdziecie Państwo w naszym darmowym podręczniku "Umiejscawianie elektrod przy elektrostymulacji TENS".

Pytanie: Co znajduje się w podręczniku "Umiejscawianie elektrod przy elektrostymulacji TENS" i gdzie mogę go znaleźć?
Odpowiedź: "Umiejscawianie elektrod przy elektrostymulacji TENS" zawiera 40 diagramów pomagających w skutecznym uśmierzaniu takich dolegliwości jak: bóle pleców, bóle szyi i ramion, bóle nóg, bóle rąk i dłoni, bóle brzucha, bóle głowy i migrena, neuralgie, mdłości itp. Tą 20-stronicową książeczkę udostępniamy w formacie pliku .pdf (ok. 1,5MB) zupełnie za darmo. Aby ją pobrać wystarczy kliknąć w link: Pobierz podręcznik

Pytanie: Jak długo trzeba czekać na efekty?
Odpowiedź: Niektórzy czują ulgę po krótkiej chwili użytkowania urządzenia, ale niektórzy mogą potrzebować większej ilości czasu.

Pytanie: Jakie są skutki uboczne?
Odpowiedź: Nie ma skutków ubocznych. Urządzenie nie korzysta z żadnych anestetyków.


Elektrostymulacja SMPM (Stymulacja Mięśni Przepony Miedniczej w leczeniu nietrzymania moczu)


Pytanie: Co to jest SMPM?
Odpowiedź: Jest to skrót oznaczający Stymulator Mięśni Przepony Miednicznej, zwanych również potocznie Mięśniami Kegla.

Pytanie:
Jak to działa?

Odpowiedź: SMPM jest metodą polegającą na emisji łagodnych impulsów elektrycznych za pomocą dopochwowej sondy, które powoduję skurcze i rozluźnianie się mięśni przepony miednicznej.

Pytanie: Czy to jest bezpieczne?
Odpowiedź: Tak, urządzenie SMPM wypracowało sobie pozytywną opinię lekarzy, którzy polecają je jako bezpieczną i skuteczną metodę wzmacniania mięśni. Jeśli jednak cierpisz na epilepsję, masz problemy z sercem, metalowe implanty w ciele lub jakiekolwiek wątpliwości zasięgnij konsultacji medycznej.

Pytanie: Jak długo trzeba czekać na efekty?
Odpowiedź: Efekty widać u każdego po innym okresie czasu. Zależy to również od typu inkontynencji (nietrzymanie moczu) na który cierpisz:

-  Inkontynencja stresowa – poprawa pojawia się wolno, wraz z budową tkanki mięśniowej i wrażliwości nerwów. Może trwać do 2 miesięcy.
-  Inkontynencja parcia – poprawa pojawia się poprzez ograniczenie fałszywych sygnałów wysyłanych przez pęcherz do mózgu. Efekty można zobaczyć już po 14 dniach.
-  Inkontynencja mieszana – poprawa pojawia się wraz z budową tkanki mięśniowej i wrażliwości nerwów oraz poprzez ograniczenie fałszywych sygnałów wysyłanych przez pęcherz do mózgu. Może to potrwać dłużej, ale pierwsze efekty powinny być zauważalne już po 21 dniach.

Pytanie: Jakie to uczucie?
Odpowiedź: Każdy z trzech programów SMPM sprawia inne uczucie. Mówiąc ogólnie jest to przyjemne, lekko łaskoczące i uciskające uczucie które doprowadza do skurczu oraz rozluźniania mięśni przepony miednicznej.

Pytanie: Czy każda kobieta może z niego korzystać?
Odpowiedź: Jak najbardziej, o ile nie ma żadnych z przeciwwskazań.

Pytanie: Czy mogę używać SMPM w czasie ciąży?
Odpowiedź: Nie, dopiero po 12 tygodniu od daty porodu.

Pytanie: Jakie są skutki uboczne?
Odpowiedź: Nie ma skutków ubocznych. Urządzenie nie korzysta z żadnych anestetyków.


Elektrostymulacja EMS

Pytanie: Co to jest EMS?
Odpowiedź: Elektryczne Stymulowanie Mięśni (EMS) to metoda stosowana w kosmetyce od lat. Niezastąpiona jest w celu zmniejszenia obwodu, eliminacji tkanki tłuszczowej czy cellulitu. Urządzenia te sprawdzają się również idealnie jako masażery! Elektryczna Stymulacja Mięśni EMS bywa często nazywana w skrócie elektrostymulacją.

Pytanie: Jak to działa?
Odpowiedź: EMS działa poprzez łagodne impulsy elektryczne przekazywane przez elektrody do tkanki mięśniowej i tłuszczowej znajdującej się pod skórą. Impulsy EMS sprawiają, że Twoje mięśnie kurczą się a następnie rozciągają. Wystarczy umieścić na ciele elektrody i włączyć urządzenie. Elektrostymulacja korzysta z zewnętrznego źródła energii i gdy delikatny prąd płynie przez elektrody mięśnie pracują. Prąd wysyłany jest przez elektrody przyklejone do ciała. Powoduje to wymuszoną akcję mięśni.

Pytanie: Czy to jest bezpieczne?
Odpowiedź: Tak, urządzenia EMS wypracowały sobie pozytywną opinię lekarzy, którzy polecają je jako niezwykle bezpieczne i skuteczne metody stymulacji mięśni. Jeśli jednak cierpisz na epilepsję, masz problemy z sercem, metalowe implanty w ciele lub jakiekolwiek wątpliwości zasięgnij konsultacji medycznej.

Pytanie: Jakie są skutki uboczne?
Odpowiedź: Nie ma skutków ubocznych. Urządzenie nie korzysta z żadnych anestetyków.

pixelpixelpixelpixel