TENS w czasie porodu

Elektrostymulacja TENS jest bardzo dobrym sposobem na złagodzenie bólu w czasie porodu, ponieważ że jest metodą niefarmakologiczną. To znaczy, że można ją łączyć z anestetykami i lekami, jako uzupełnienie farmakologicznych metod znieczulenia. Urządzenia TENS są dostępne na polskich oddziałach położniczych już od kilku lat, a sama metoda jest co raz bardziej znana personelowi medycznemu.

Pamiętaj, że TENS nie "wyłączy" bólu całkowicie. Jest on niezbędnym elementem napędzającym procesy np. hormonalne, przez które musi przejść Twoje ciało w trakcie porodu. Nawet anestetyki podawane przez personel są dozowane tak, by jedynie złagodzić odczucia.

Jednak skoro TENS jest skuteczny, to dlaczego z niego nie skorzystać tak, by przyjąć mniejszą dawkę leków, a jednocześnie przejść przez poród bez cierpienia, szybciej, z korzyścią dla Ciebie i maluszka?


Do zalet metody TENS podczas porodu zaliczamy:
- całkowite zachowanie Twojej mobilności - możesz przyjmować dowolne pozycje, chodzić skorzystać z prysznica (należy wcześniej odkleić elektrody od ciała)
- możesz sama kontrolować proces łagodzenia bólu, urządzenia są bardzo łatwe w obsłudze.
- metoda nie ma wpływu na dziecko. Powoduje jednak, że Twój organizm przejdzie przez poród szybciej, będziesz mniej zmęczona a to jest z korzyścią dla Was obojga.
- popycha organizm do uwalniania endorfin, nazywanych hormonami szczęścia, o działaniu przeciwbólowym.
- kontrolując ból pozostajesz w pełnym kontakcie z personelem. Ból nie utrudnia komunikacji z położną i wykonywania jej poleceń.

Jak stosuje się urządzenia TENS podczas porodu?
Gdy tylko zaczną się skurcze, możesz zacząć terapię. Na jej efekty przyjdzie Ci poczekać jakiś czas, więc nie zwlekaj. Możesz rozpocząć stymulację już w domu. Naklej elektrody na skórę w lędźwiowej części kręgosłupa, zgodnie z jednym z rysunków na poniższym diagramie: jedna para elektrod powyżej linii pępka, druga para elektrod poniżej linii pępka. Każda elektroda z pary powinna się znajdować około 2-4 cm od kręgosłupa. Postępuj zgodnie z instrukcją załączoną do Twojego urządzenia TENS.

umieszczanie elektrod TENSDowiedz się więcej pod tymi linkami:

Co to jest elektrostymulacja?

Czym jest ból?

Co to jest elektrostymulacja TENS?

Co to jest elektrostymulacja EMS?

Co to jest nietrzymanie moczu (NTM)?
Elektrostymulacja w leczeniu nietrzymania moczu (NTM)

Zasady eksploatacji i umiejscawiania elektrod

Wskazania i przeciwwskazania do elektrostymulacji

pixelpixelpixelpixel