Zasady eksploatacji i umiejscawiania elektrod

W każdym rodzaju elektrostymulacji (TENS, EMS, SMPM) bardzo ważne oprócz odpowiedniego ustawienia urządzenia, jest prawidłowe umieszczenie elektrod, które przekazują impulsy elektryczne z urządzenia do ciała.
Nie ma jednego sposobu przyklejania elektrod na skórze (TENS, EMS), gdyż każdy odczuwa ból nieco inaczej, albo w innym miejscu nawet przy tej samej chorobie czy dolegliwości.

Istnieją jednak ogólne zasady umiejscawiania i eksploatacji elektrod, które powinien poznać każdy użytkownik, jeśli chce by zabiegi były skuteczne i bezpieczne.

Umiejscawianie elektrod

Elektrody powinno się umieszczać parami. Jest tak dlatego, że jedna z nich to katoda (+), druga to anoda (-), dzięki temu impulsy przebiegają między nimi. Oprócz tego, urządzenia zwykle mają dwa osobne kanały sterowania elektrodami - jeden kanał dla każdej pary. Pod nazwą "kanał sterowania" nie kryje się nic innego jak osobny kabel przewodzący i przyciski sterowania.

Podczas
podłączania elektrod i ich naklejania/odklejania urządzenie powinno być wyłączone. Urządzenia włączamy dopiero po naklejeniu i podłączeniu elektrod.

NIE WOLNO UMIESZCZAĆ ICH NA CZASZCE W OGÓLE, A NA KLATCE PIERSIOWEJ PO PRZECIWNYCH JEJ STRONACH (PRZÓD/TYŁ).
Metoda elektrostymulacji jest sprawdzona, bezpieczna i polega na łagodnych impulsach elektrycznych, ale one zawsze biegną po najkrótszej drodze między elektrodami z danej pary (+ i -). Dlatego umiejscowienie elektrod tak, że impulsy będą przebiegały przez mózg lub serce, może zakłócić działanie tych organów. Z naturalnych względów należy tego unikać.

Nie jest tez wskazane umieszczanie na skórze brudnej, mokrej, podrażnionej, zranionej lub owłosionej. Nie należy naklejać ich bezpośrednio na śluzówkę oraz w okolicy tętnicy szyjnej, na twarzy lub w okolicy oczu inaczej niż podano w szczegółowej instrukcji.


Szczegółową instrukcję umieszczania elektrod w zależności od miejsca leczonego bólu znajdziesz w opisie produktu, prezentujemy ją również poniżej:


Umiejscawianie elektrod

 

Zasady eksploatacji elektrod

1. Higiena - elektrody samoprzylepne powinny być stosowane przez tylko jedną osobę. Na skórze mogą być niewidoczne gołym okiem mikrourazy, bakterie, grzyby. Przekazywanie elektrod kilku osobom sprzyja przekazywaniu mikroorganizmów. Dezynfekowanie elektrod nie jest możliwe z uwagi na warstwę samoprzylepną - może to powodować jej zmycie, wysychanie, a tym samym powodować słabe przyleganie, czyli jednocześnie przekazywanie impulsów.
W przypadku elektrod dopochwowych/doodbytniczych, (tzw. sond) konieczna jest jeszcze większa higiena - po każdym zastosowaniu należy je dokładnie umyć ciepłą wodą z mydłem, a następnie dokładnie wysuszyć, zwłaszcza w miejscach wtyczek, styków, itp.
2. Kontrola stanu - każda elektroda to niepozornie wyglądające, ale dość skomplikowane urządzenie. Posiada struktury rozprowadzające prąd równomiernie po całej powierzchni. Ma także warstwę żelu o właściwościach przylepnych. Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości co do stanu elektrod, nie używaj ich lub skonsultuj się ze sprzedawcą.
3. Naklejanie i odklejanie - zawsze nakładaj je na suchą, czystą i niepodrażnioną skórę. Nie zaginaj ich nadmiernie, nie ciągnij i nie trzymaj za kabel a jedynie za wtyczki. Zachowaj osłonkę, do której są przyklejone oryginalnie zapakowane elektrody.
4. Przechowywanie - odpowiednie przechowywanie jest kluczowe dla żywotności elektrod. Przechowuj je w oryginalnym opakowaniu, przyklejone do osłonek, z dala od źródeł ciepła, najlepiej w miejscu ciemnym, suchym i chłodnym.

Zastosowanie się do wszystkich powyższych zasad gwarantuje, że elektrody i sondy zachowają 100% swoich możliwości przez dłuższy czas. Im częściej się je stosuje, tym częściej trzeba je wymieniać. Ich zużycie jest zjawiskiem normalnym. Po 1 miesiącu codziennego stosowania powinno się wymienić je na nowy zestaw. Po 3 miesiącach codziennego używania wskazana jest bezwzględna wymiana.

Dowiedz się więcej pod tymi linkami:

Co to jest elektrostymulacja?

Czym jest ból?

Co to jest elektrostymulacja TENS?
TENS w czasie porodu

Co to jest elektrostymulacja EMS?

Co to jest nietrzymanie moczu (NTM)?
Elektrostymulacja w leczeniu nietrzymania moczu (NTM)

Wskazania i przeciwwskazania do elektrostymulacji

pixelpixelpixelpixel